Didaktické hry

Didaktické hry představují příjemnou a užitečnou zábavu s dětmi. Vybrali jsme proto několik společenských her, které jsou zaměřené na rozvoj především fantazie, vnímání a vyjadřovacích schopností.

POVÍM TI, MAMI

Anotace: Princip hry spočívá ve správném sestavení karet tak, aby vznikl logický příběh. Hra učí dítě chápání časových posloupností a logickému myšlení. Zdokonaluje vyjadřovací schopnosti dětí (vhodné hlavně pro předškoláky), rozvíjí jejich představivost, postřeh a schopnost vizuální analýzy a zároveň posiluje vztah dětí a rodičů. Obsah balení: 40 obrázků (20 destiček) a návod.
Vydavatel: Alexander, Cena: 165 Kč

Náš názor: Pěkná hra, vybočující svým zaměřením z běžné nabídky. Kartičky popisují několik příběhů a podle značky v jednom rohu kartičky lze jednoduše rozřadit kartičky k příběhům. Dítě si vylosuje několik kartiček z daného příběhu a je pak na něm, aby se zamyslelo a poskládalo je tak, jak se příběh mohl odehrát. Tento příběh pak vypráví a vysvětlí. Hra tedy představuje spíše zajímavou rozvojovou aktivitu než klasickou společenskou hru, ale to je ku prospěchu věci. Děti milují napětí a překvapení, které jim zde poskytuje losování kartiček. Rozvoj vyjadřovacích a dalších schopností pro ně tedy dostává hravou formu a s tou jde vše lépe.

DIXIT

Anotace: Hledáte jednoduchou, originální a přitom zábavnou a překvapivě chytlavou hru? Vyzkoušejte Dixit! Už při otevření čtvercové krabice střední velikosti vás nepochybně překvapí balíček opravdu velkých karet. Když se na ně podíváte z blízka, pomyslíte si něco nelichotivého o duševním zdraví autora nebo se naopak už budete opravdu těšit na velmi neobvyklou hru. Na všech kartách totiž naleznete pouze obrázky a dokonce na každé z 84 karet jiný! Z krabice vylovíte navíc jen pro každého hráče sadu kartiček s čísly 1-6 a dřevěného králíčka. Jak se taková hra může hrát?

Každý z hráčů dostane do ruky 6 karet. Začínající hráč si vybere ze svých karet jednu, kterou položí na rubem nahoru stůl a slovně ji popíše. Jen na něm je, zda se omezí pouze na jedno slovo nebo si vymyslí celý příběh. Ostatní k ní přidají jednu ze svých karet. Karty na stole se zamíchají a poté rozloží lícem nahoru. Nyní ostatní hráči pomocí svých žetonů s čísly tipují, kterou kartu začínající hráč popsal.
Vydavatel: Libellud / Distributor v ČR: Corfix, Cena: 659 Kč

Náš názor: Hra je založená na využívání kombinace důvtipu a vyjadřovacích schopností. Jeden hráč musí popsat svou kartu (samozřejmě pokud možno tak, aby nebylo jednoduché ji uhodnout), ostatní musí „analyzovat“ popis karty a snažit se najít mezi všemi vyloženými kartami tu správnou. Lze samozřejmě možné kartu, na které je zobrazena poušť a na ní kotva, popsat jako „kotva ležící na poušti“, ale je jasné, že tudy cesta k vítězství nevede, že je třeba zapojit více fantazie, zkusit třeba vymyslet příběh o starodávném ztroskotaném korábu nebo naopak kartu popsat slovem „záhada“.

Karty jsou velmi hezky výtvarně provedené, většinou mají „snový“ nádech a obrázek je něčím neobvyklý (např. počítadlo, na němž místo běžných kuliček jsou navlečené planety; váhy, na kterých miska s pírkem je těžší než miska s měšcem apod.).
Vydavatel hru doporučuje pro děti o 8 let, my máme zkušenosti, že ji lze s velkým úspěchem hrát již se šikovnějšími dětmi od 6 let. Krásná, zábavná rodinná hra, která dětem umožňuje rozvíjet svou fantazii a vyjadřovací schopnosti a velmi baví i dospělé.
Hra získala ocenění Hra roku 2010 v ČR a Cenu kritiků na soutěži Hra roku 2010 v Německu.

TIK TAK BUM JUNIOR

Anotace: Tik Tak Bum junior je vzrušující slovní hra určená pro děti již od předškolního věku. Hráči vymýšlejí slova, která mají spojitost s obrázkem na kartě. Musí být však rychlí, aby jim bombička nevybuchla v ruce!
Hra Tik Tak Bum je vhodná i pro jazykové školy!

Ve hře Tik Tak Bum se nejprve nastartuje bomba. Nikdo neví, jak dlouho bude tikat. Odkryje se první karta. Hráč, který má v ruce bombu, musí rychle říci nějaké slovo, které má spojitost s obrázkem na kartě. Například je-li na kartě pláž, může říci „písek”, „lehátko”, „mušle” apod. Pokud je slovo v souladu s obrázkem, předá hráč bombu dál. Hráči se střídají, dokud bomba tiká. Jakmile bomba vybuchne, musí si hráč, který ji právě držel v ruce, ponechat kartičku s obrázkem. Bomba se znovu nastartuje, odkryje se další karta…
Hra obsahuje: 55 karet s veselými obrázky míst a situací, elektronická bomba, česká pravidla hry
Vydavatel: Piatnik, Cena: 319 Kč

Náš názor: Pěkná, dynamická hra. Děti blízkost „výbuchu“ časované bomby velmi vzrušuje a motivuje, takže si hru s chutí zahrají. Hra je zajímavá právě pro věk od 5 let, tj. předškoláky a malé školáky, kteří se vstupem do školy se začínají učit jinak pracovat s jazykem než doposud: do této chvíle se ho „nějak“ naučili, pro dobré zvládnutí školy je ale nutné začít jej používat aktivně, vědomě s ním pracovat. Hra je v tomto směru dobrým pomocníkem.

Připravil: Agátin svět www.agatinsvet.cz

Leave a Reply

Přejít nahoru