Zapomeňte na postranní kolečka!

Máte doma dítě ve věku od 2 do 5 let. Právě vám vyrostlo z oblíbené odrážecí motorky, ale na šlapací kolo je ještě moc malé. MARNĚ pro to vaše MRNĚ hledáte dopravní prostředek, na kterém se přemístí z bodu A do bodu B a vy s ním. A taky přemýšlíte, jak jej vlastně naučíte jezdit na kole (pokud možno bezbolestně pro všechny zúčastněné).


Tak to znám… Všechny rodinné procházky jsme plánovali s ohledem na naši Adélku. Chtěli jsme, aby si je v prvé řadě užila ona, pak jsme si je užili i my. Však víte, jak těžké pořízení je s dítkem, které je znuděné nebo přetažené. Dlouho jsme hledali něco, na čem by mohla jezdit vedle nás. Až jednou k nám do fitcentra přišli rodiče s malou holčičkou na kole, které sice vypadalo krásně, ale cosi mu chybělo – pedály!

Ovšem dcera měla okamžitě jasno, horko těžko jsme ji ze zapůjčeného kousku sundávali. Toto odrážedlo s trefným názvem First BIKE čili „první kolo“ jí prostě na první pohled zaujalo, hned na něj nasedla a začala se odrážet. Líbilo se jí, jak rychle jí to jede. Když potřebovala, tak si jednoduše přibrzdila nohama. Na kole bez pedálů se cítila tak jistě, že brzy začala zvedat nohy do vzduchu a zkoušela držet rovnováhu. Instinktivně, nic jsme jí nevysvětlovali ani ji nekibicovali. A jak na sebe byla slečna pyšná! Postupně se naučila klopit zatáčky a s ruční brzdou dokonce smykovat (samozřejmě s helmou na hlavě). Na svém odrážedle nám v pohodě stačila na našich cyklistických výletech, a to i v terénu! Kopce, které by na šlapacím kole nevyjela, na něm jednoduše vyběhla.

Často vídám malé děti na šlapacích kolech s postranními kolečky. Přesně takto jsme začínali i my – v dobré víře, že to bude pro naši malou bezpečnější. Opak byl pravdou, Adélka se na kole s bočními kolečky několikrát vysekala. Zpětně víme, že jsme ji zdržovali: vždyť každé dítě, které umí chodit a ze sedátka dosáhne celými chodidly na zem, se na odrážedle samo naučí držet rovnováhu. Časem pak přejde rovnou na klasické šlapací kolo, které ale ve 2 a mnohdy ani ve 3 letech nezvládne ušlapat ani s ním manipulovat. Adélce je dnes 5 let a díky odrážedlu je z ní nadšená malá cyklistka!

A co jsem na odrážedle First BIKE ocenila já? Především to, že je bezpečné – nemá žádné ostré hrany, žádné vystupující šrouby, řídítka se na něm nikdy nepřetočí. Je lehoučké pro dítě i poponášející maminku. Toto první kolo toho v naší rodině zažilo a vydrželo opravdu hodně. Vsadím se, že u vás doma na tom budete stejně.

Mnohem více o typech, barvách a úžasných doplňcích odrážedla First BIKE najdete na www.firstbike.cz – doporučuji sekci VIDEA

Olga Šípková

Leave a Reply

Přejít nahoru