2010 15.12

František a jeho pohádky do postýlky

Předškoláci – omalovánky, pracovní listy | Magazín pro učitelky i rodiče, předškolní a mimoškolní vzdělávání. Aktivity, náměty pro dospěláky a děti v mateřské školce, škole.

Pohádky psané dětem „do pelíšku“ pro usínání pojí postava malého kluka Františka. František má jít po prázdninách do školky a poslední prázdninový týden si užívá s maminkou, Františkem spisovatelem a s pelišáky – hračkami, které si smí brát do pelíšku: kočičkou Fešandou, medvědem Bílým pupkem a autíčkem. Celou pohádkovou knížkou se vine číslo sedm – sedm dní, sedm tajemných nadpisů se sedmi obrázky, sedm krátkých příběhů, sedm pohádek, sedm básniček-kaligramů, sedm ukolébavek. Kniha je určena dětem od 4 let i mladším školákům.

Pohádka z knížky

A zase bylo všude plno věcí, ale klobouky nikde.
František se zastavil u výkladní skříně s knížkami. Za sklem se z knížky usmívalo letadlo.
„Kam letíš?“ zeptal se František, ale letadlo neodpovědělo. Asi neslyšelo.
František vstoupil do knihkupectví, knížku s letadlem si půjčil a začal v ní listovat. Knížka mu prozradila svou pohádku.

O letadélku Bumbácovi

Bylo jednou jedno letadlo a to strašně rádo chodilo do cirkusu. A ze všeho nejraději mělo šašky. Smálo se všem šaškovinám, a tak zatoužilo být takové jako oni. Když nastoupilo letadlo do práce, všem svým cestujícím oznámilo:
„Tramtadá, vítáme vás na palubě letadélka Bumbáce.“
Jenomže lidé se polekali a mysleli si, že letadélko Bumbác udělá bum a bác, tedy že spadne, a tak raději všichni odešli a nastoupili do jiného letadla.
„Copak to vyvádíš,“ zlobil se pilot, „takové hlášení už nikdy nechci slyšet.“
Když pak do letadélka nastupovali další cestující, letadélko mlčelo.
Ale jakmile se dostalo mezi obláčky, rozpomnělo se, že chce být jako šašci, a udělalo v nebi pár otáček a salt a čekalo, že mu všichni zatleskají.
Ale ouha! Nikdo ho nechválil, nikdo mu netleskal.
Lidé křičeli, spílali a někteří i plakali.
Ale to letadélko nechtělo. Opravdu ne.
Na letišti muselo letadélko k leteckému panu doktorovi. „I copak nám to provádíš,“ mračil se pan doktor. A letadélko mu popravdě řeklo, že chtělo být jako šašci v cirkusu.
„To nejde, vždyť ty jsi cestovní letadlo,“ domlouval letadélku pan doktor, „a takováto letadla musí létat pěkně spořádaně, bez kotrmelců.“
Letadélko si povzdychlo.
Pan doktor si postrčil na nose brýle a poškrábal se na bradě.
„Ledaže, ledaže bys bylo letadlo akrobatické. No, no, to by snad šlo.“
Letadélko povyskočilo radostí. Pan doktor vzal telefon a všechno potřebné zařídil. Letadélko se dostalo mezi akrobatická letadla a jeho pilotem se stal letecký akrobat Vašek.
Nejlepší akrobat, který letadélko naučil všechny vzdušné veletoče a salta a otáčky. A tak bylo letadélko konečně šťastné. Lidé mu ze země tleskali a mávali a usmívali se na něj. No, stejně jako to dělávají v cirkuse s doopravdickými šašky!


Ukázka z knihy František a jeho pohádky (Portál 2010)

Publikoval(a) (3 451) 
Štítky: , , , , , , , , , ,
Leave a Reply


im
2007-2024 Předškoláci - Pedagogický magazín - rozvoj a výchova dětí, ISSN 1804-3615 (single)
Tento portál mediálně zastupuje Impression Media, s.r.o. | Info pro uživatele: sběr a využití dat