2022 22.02

Hrací deka – nezbytnost, kterou zvládnete vyrobit i svépomocí

Předškoláci – omalovánky, pracovní listy | Magazín pro učitelky i rodiče, předškolní a mimoškolní vzdělávání. Aktivity, náměty pro dospěláky a děti v mateřské školce, škole.

Asi každá maminka s námi bude souhlasit, že shánění výbavičky pro miminko se může zdát téměř nekonečné. Ze všech stran na nás proudí informace o tom, bez čeho se neobejdeme a ani všudypřítomné reklamy na nejnovější vymoženosti nejsou v tomto ohledu pozadu. Občas však není na škodu se při pořizování věcí pro miminko či batole vrátit k úplným základům – mezi ty patří právě hrací deka.

Proč je hrací deka důležitá?

Zatímco novorozeně si vystačí s postýlkou, s přibývajícími měsíci začínají miminka objevovat kouzlo pohybu a světa kolem sebe. Právě v ten okamžik přichází čas na pokládání na bříško, a tedy i pořízení vhodné hrací deky. Ta poskytuje bezpečný prostor nejen pro rozvoj hrubé motoriky (například v kombinaci s hrazdičkou), ale v případě barevných dek i vnímání vzorů a barev.

Rozhodně se nejedná se o zbytečný doplněk, který bychom museli za pár měsíců schovat do skříně. Jelikož však malé děti rády zkoumají své okolí bez ohledu na nebezpečí, časem deku musíme doplnit mantinely či ohrádkou.

Jaké materiály zvolit?

Při výběru nejvhodnějšího materiálu musíme hledět především na zdravotní nezávadnost a možnost praní v pračce, případně také sušení v sušičce. Materiál by měl být na dotek příjemný a měkký, je však vhodné se vyhnout opravdu silně polstrovaným hracím dekám, které zbytečně ztěžují miminku pohyb.

 

Mezi nejlepší materiály patří zejména bavlna – nejen, že je možné ji prát v pračce, ale také je velice odolná a nesráží se. Jedinou větší nevýhodou může být fakt, že patří mezi mačkavé materiály a je třeba ji žehlit.

 

Pokud se chcete žehlení deky vyhnout, vhodnější volbou bude polyester. Ten sice nepatří mezi přírodní tkaniny, na druhou stranu se ale nemačká a má podobné vlastnosti jako bavlna.

Pro jaký věk je hrací deka vhodná?

Dalším kritériem při nákupu (či výrobě) hrací deky je věk miminka. Zatímco děti do jednoho měsíce věku na hrací deku vůbec nepatří, u dek pro miminka do dvou až tří měsíců nemusíme příliš dbát na velikost či barvu. Ta je důležitá především u dětí od čtyř měsíců, kdy se začínají otáčet a zkoumat svět kolem sebe.

 

Na rozměr deky musíme začít myslet od šestého měsíce, kdy se děti začínají plazit a dříve dostačující deka jim může být najednou malá – pokud tedy nejste limitováni prostorem, sáhněte po spíše větší dece.

 

A přestože deku mohou využívat i batolata, vzhledem k prvním pádům už je vhodnější pěnová podložka. Při jejich výběru je potřeba dát pozor zejména na obsah škodlivých látek.

Kde koupit hrací deku?

Hrací deku dnes koupíme téměř kdekoliv. Pokud hledáte deku pro malá miminka do šesti měsíců, příjemné deky v tlumených barvách právě nabízí například Kik leták. Barevné deky pro starší děti, které často doplňují zvukové či dokonce světelné efekty, můžeme zpravidla najít v nabídce hračkářství a obchodů s výbavou pro děti.

 

Zejména u hracích dek, které obsahují malé součástky (zrcátka apod.), vždy dbejte na potřebnou bezpečnost. Praktické jsou také deky, jejichž součástí jsou odnímatelné mantinely či ohrádka.

Hrací deka svépomocí

Pokud patříte mezi zručné švadlenky, není nic snazšího než hrací deku vyrobit svépomocí. Na internetu je k dohledání celá řada návodů, a to od klasické prošívané deky přes patchwork až po deky nejrůznějších tvarů.

 

Než se však pustíte do šití hrací deky, musíme konstatovat, že ne vždy vlastní výrobou deky ušetříte. Zejména v případě, že chcete použít skutečně kvalitní materiál, jehož cena často překoná hotové deky v obchodě. Kromě potahového materiálu totiž budete potřebovat ještě vatelín a pochopitelně také šicí stroj – rozhodně se nejedná o projekt, který byste měla šít v ruce.

 

 

Publikoval(a) (288) 
Leave a Reply


im
2007-2024 Předškoláci - Pedagogický magazín - rozvoj a výchova dětí, ISSN 1804-3615 (single)
Tento portál mediálně zastupuje Impression Media, s.r.o. | Info pro uživatele: sběr a využití dat