2018 26.06

Jak vybrat kolo pro dítě

Předškoláci – omalovánky, pracovní listy | Magazín pro učitelky i rodiče, předškolní a mimoškolní vzdělávání. Aktivity, náměty pro dospěláky a děti v mateřské školce, škole.

Každé dítě přijde do věku, kdy se chce naučit jezdit na kole. Jedná se o etapu života, která nemine nikoho, je to však jedna z nejkrásnějších chvil v životě. Jízda na kole je jedna z prvních věcí, které se naučíme a které si pamatujeme do konce svého života. Ne nadarmo se říká, že jízda na kole se nezapomíná. Aby dítě na učení se této dovednosti vzpomínalo s úsměvem, je nutné mu pořídit vhodné kolo, na němž se dovednost správně naučí. Při výběru kola je třeba brát v potaz několik kritérií, která každému rodiči pomohou vybrat vhodné kolo pro svou ratolest. Otázkou je, jaká kritéria to jsou.


1) Vězte, kolik váží vaše dítě

Při výběru dětského kola je nutné vědět, kolik dítě, které bude na kole jezdit, váží. Jedná se o základní a zásadní parametr při výběru kola, na něhož se nesmí zapomenout. Váha ovlivňuje lehkost a jistotu, s jakou dítě kolo ovládá. Obecně lze říct, že dítěti se jezdí lépe na lehčím kole, než je ono samo. Pro rodiče je to dobrá zpráva, proto kolo lehce přenese v případě, že se objeví překážka, kterou dítě nebude umět zdolat či překonat.

2) Důležitá je pozice sedátka a vzdálenost řídítek

Při výběru juniorských kol je třeba dbát i na pozici sedátka a také na vzdálenost řídítek. Děti mají mnohem kratší dosah než dospělí jedinci, proto se pořizuje zpravidla takové kolo, které má zvýšenou pozici řídítek, upravený sklon sedadla a také kratší rám.

3) Mějte na paměti i šířku řídítek

To, že není výběr kola pro dítě žádný med, jste jistě už poznali. Tolik kritérií mohlo kdekoho zaskočit. Ještě ale nekončíme. K dalším kritériím je třeba přidat i šířku řídítek, která musí být přizpůsobena nejen velikosti dítěte, ale také jeho věku. Řídítka musí mít pohodlné rukojeti a také kvalitní a lehce stlačitelné brzdové páky. Ideální kola vhodná na naučení jsou dětská kola o 12 palcích či obecně taková, jejichž úhel řídítek lze nastavit dle potřeby.

4) Víte, co je to Q faktor?

K dalším kritériím souvisejícím s výběrem kola patří i Q faktor. Mnozí rodiče ale nevědí, o co se vlastně jedná. Q faktor ovlivňuje to, jak moc široce dítě šlape. Je to tedy informace říkající, jak vzdálené jsou od sebe pedály kola. Q faktor berte v potaz zejména tehdy, kdy vybíráte své ratolesti nikoli malé dětské kolo, ale juniorské kolo, s nímž už bude jezdit na cyklistické výlety.

Při koupi kola investujte i do chráničů

Ať už dítě na kole učíte nebo už na kole umí jezdit jako profesionál, vždy dbejte na jeho bezpečí. Společně s kolem zakupte i potřebné chrániče, které ochrání dítě před případnými pády, jež jsou samozřejmě na denním pořádku. K nejdůležitějším chráničům patří helma neboli přilba, kterou si dítě musí připnout vždy, kdy vyjede na cestu. Přilbu je nutné mít na hlavě i v době, kdy je neustále pod dohledem rodičů. Každé místo může být nebezpečné, kdekoli a kdykoli lze uklouznout a spadnout.

Publikoval(a) (121) 
Leave a Reply


im
2007-2024 Předškoláci - Pedagogický magazín - rozvoj a výchova dětí, ISSN 1804-3615 (single)
Tento portál mediálně zastupuje Impression Media, s.r.o. | Info pro uživatele: sběr a využití dat