2022 11.08

Jak zabavit předškolní děti?

Předškoláci – omalovánky, pracovní listy | Magazín pro učitelky i rodiče, předškolní a mimoškolní vzdělávání. Aktivity, náměty pro dospěláky a děti v mateřské školce, škole.

Předškolní děti by měly před nástupem do školy zvládnout několik dovedností, které je třeba trénovat nejen ve školce, ale i zábavnou formou doma. Přečtěte si, jaké aktivity, hry a hračky vaše děti zabaví a navíc rozvinou jejích dovednosti.

Paměť i soustředění

V předškolním věku by se děti měly dokázat soustředit několik minut na jednu aktivitu. I takové soustředění je možné trénovat pomocí hraček k tomu určených. Jemnou motoriku, paměť i soustředění procvičí vaše děti třeba pomocí puzzle s motivem oblíbených pohádkových postav. Z dětství si možná budete vy sami pamatovat na chytání rybiček – i tato hra dětem pomůže právě s potřebným soustředěním a naučí je, že chvilka naprostého soustředění přináší odměnu – chycenu rybičku. Podobné hračky pro kluky i holky najdete na webu https://www.kouzelnehrackarstvi.cz/pro-kluky/. Nabídku si navíc můžete vyfiltrovat podle věku, takže snadno vyberete takovou hračku nebo hru, která bude vhodná právě pro vaše dítě.

Trénink zdvořilosti

Hrou na obchod, lékaře nebo na školu můžete s dětmi natrénovat tolik důležité společenské rituály jako pozdravy a poděkování. Je důležité dbát na to, aby děti tyto zdvořilostní fráze znaly, a aby věděly, že i přes častý stud by je v určitých situacích měly používat. Podobně důležité je, aby se uměly představit – znaly své jméno a příjmení, svůj věk i bydliště. K tomu všemu napomáhají nejrůznější role plays.

Tělocvik klidně každý den

Skákání přes švihadlo, běh i hod. Některé tělocvičné prvky zvládnete v klidu i doma, na jiné vyrazte do parku a užijte si pobyt venku. Základní dovednosti se dítěti určitě neztratí a každá chvíle strávená na čerstvém vzduchu se počítá.

Kreslení – aktivita na doma i na cesty

Sbalit pastelky, pár papírů nebo omalovánek a vyrazit. Na kreslení je skvělé to, že se dá praktikovat téměr všude. Zabaví dítě v čekárně u lékaře, v letadle i doma. Před nástupem do první třídy by mělo dítě zvládnout nakreslit čtverec, kruh nebo rovnou i klikatou čáru. Dbejte na správné držení tužky, v pozdějším věku se zlozvyky špatně odnaučují a děti mají problémy s tím, že se jim ruka při delším psaní dostává do křeče. Pro rozvoj fantazie i k naučení barev jsou skvělé třeba prstové barvy, kterými mohou děti vytvářet přímo umělecká díla. Kreslení navíc většinu dětí baví, proč tedy nespojit příjemné s užitečným?

Publikoval(a) (136) 
Leave a Reply


im
2007-2024 Předškoláci - Pedagogický magazín - rozvoj a výchova dětí, ISSN 1804-3615 (single)
Tento portál mediálně zastupuje Impression Media, s.r.o. | Info pro uživatele: sběr a využití dat