2022 28.08

Kolik stojí prvňáček? Rodinný rozpočet v září připravte na pořádný zásah

Předškoláci – omalovánky, pracovní listy | Magazín pro učitelky i rodiče, předškolní a mimoškolní vzdělávání. Aktivity, náměty pro dospěláky a děti v mateřské školce, škole.

Aktovka, penál, pera, tužky, pastelky, vodovky, modelína, písmenka, desky na písmenka, přezůvky, sáček na cvičební úbor, box na svačinu… Také už vám jde z toho, co všechno „nezbytně“ váš prvňáček potřebuje, hlava kolem? Nejste v tom sami. Školní výbavu a to, kde na ni vzít, a nezruinovat při tom rodinný rozpočet, řeší tisíce českých domácností.

Rodiče budoucích prvňáčků to nemají jednoduché. Zvláště pokud nechali pořízení školního vybavení na poslední chvíli a zároveň po návratu z dovolené řeší rodinný rozpočet, který není v ideální kondici. Vybavení pro prvňáčka přišlo v roce 2021 podle Českého rozhlasu zhruba na 6 300 Kč, letos odhaduje ekonom Lukáš Kovanda náklady ještě o tisícikorunu vyšší. Což je o 50 % více než před 5 lety.

Už tehdy nicméně 78 % Čechů přiznávalo, že nástup do školy výrazně zatěžuje jejich rodinný rozpočet a každá pátá česká rodina dokonce přemýšlela v souvislosti se startem nového školního roku o půjčce. Tu využily nakonec jen 2 rodiny ze 100. Ostatním se na zářijové výdaje podařilo v průběhu roku našetřit.

Jak ušetřit? Sledujte akce

Zářijové náklady se dají snížit. Několik desítek procent z předpokládané útraty za školní pomůcky můžete ušetřit, pokud si dáte práci s prostudováním reklamních akcí jednotlivých obchodů. Ceny aktovek, sešitů a dalších školních pomůcek se mezi obchody liší až dvojnásobně.

Úspěšnou „taktikou“ je i rozložení nákladů do delšího časového období. Aktovku tak můžete budoucímu prvňáčkovi pořídit už k Vánocům a penál třeba k narozeninám. Se zbytkem se pak vyplatí vyčkat až do začátku školního roku a pomůcky nakoupit podle doporučeného seznamu, který dodá škola. Pořídíte tak skutečně jen to, co je potřeba, a žádné zbytečnosti.

Kroužky, kroužky, kroužky

Dvě třetiny českých dětí chodí na jeden nebo více kroužků. I ty jsou další výraznou položkou v rodinném rozpočtu. Vždyť v roce 2021 za ně zaplatili rodiče v průměru 600 Kč měsíčně. Částka se ale liší v závislosti na aktivitě. K levnějším patří kolektivní sporty, naopak finančně náročnější jsou například jazykové kroužky nebo plavání.

Některé pomůcky a potřeby můžete koupit v předstihu. Jiné naopak až poté, co vám škola dodá přesný seznam.

Za středoškoláka připlatíte

Začátek školního roku je finančně náročný nejen pro rodiče prvňáčků. Vyšší výdaje spojené se startem nového školního roku mají i rodiče starších dětí.

A náklady se dále zvyšují s přechodem na střední školu nebo učiliště. Zářijové náklady, pokud vaše dítě nastupuje na střední školu, se v průměru pohybují okolo 6 000 Kč. Celý školní rok přijde na 20 000 Kč až 30 000 Kč – a to hovoříme o veřejných, nikoli o soukromých školách, kde se platí ještě školné.

Finančně náročnější mohou být první měsíce studia na některých učebních oborech. Nejnákladnější je nákup specializovaných pomůcek. Tak třeba sada nožů a dva rondony pro budoucího kuchaře a „jste v tom“ za téměř 4 000 Kč.

A co mobil?

Prvňáček vybavený mobilním telefonem byl ještě před pár lety raritou. Dnes je to jinak. Podle dat z roku 2017 měla mobil zhruba 1/3 prvňáčků, mezi jedenáctiletými pak mobilní telefon vlastnilo (a do školy nosilo) 80 % dětí. A dá se tušit, že od té doby malých školáků vybavených mobilem ještě přibylo. Hlavním důvodem je samozřejmě bezpečnost a přehled o dítěti v průběhu dne, nicméně část rodičů přiznává, že nechtějí, aby dítě za ostatními v tomto směru zaostávalo.

Nemalé jmění stojí i učebnice

Velikým výdajem je i nákup učebnic. Zvláště jazykové učebnice stojí nemalé jmění. Ceny se pohybují od pěti set korun až po tisícikorunu za samotnou učebnici, připočíst ale musíte ještě několik set korun za pracovní sešity. I v tomto případě je ale možné ušetřit – na spoustě škol existují studentské burzy a nástěnky, kde je možné pořídit učebnice s výraznou slevou. Opět se vyplatí počkat – nenakupovat už v srpnu, ale vyčkat do září na první týdny školního roku.

A jak jste na tom vy? Zvládáte začátek školního roku v pohodě, nebo už se vám při představě začátku září rosí čelo nejen z toho všeho, co obstarat, ale také jak vše zafinancovat, aby to co nejméně zahýbalo s rodinným rozpočtem?

Částečně s tím může pomoci i takzvaná odložená platba. Díky ní vše potřebné nakoupíte nyní, ale zaplatíte až o pár dnů či týdnů později – třeba v době, kdy už vám dorazí další výplata. Když to stihnete v bezúročném období, nezaplatíte ani korunu navíc. Rodinný rozpočet tak můžete ušetřit nepříjemného výkyvu.

 

Publikoval(a) (129) 
Leave a Reply


im
2007-2024 Předškoláci - Pedagogický magazín - rozvoj a výchova dětí, ISSN 1804-3615 (single)
Tento portál mediálně zastupuje Impression Media, s.r.o. | Info pro uživatele: sběr a využití dat