2020 05.02

Jak zařídit pokojíček pro školáka

Předškoláci – omalovánky, pracovní listy | Magazín pro učitelky i rodiče, předškolní a mimoškolní vzdělávání. Aktivity, náměty pro dospěláky a děti v mateřské školce, škole.

Co je v dětském pokoji nejdůležitější, ať už máte doma čerstvého prvňáčka nebo ostříleného školáka? Aby se dítě v pokoji cítilo dobře a bylo to takového jeho malé království. Ideální je dětský pokoj rozdělit do tří zón: na spaní, hraní a učení.

Jak děti rostou, jejich vkus se mění. Pokud tak zařizujete dětský pokoj pěkně od podlahy, vsaďte na neutrální odstíny barev a nadčasový nábytek, který poroste s dítětem. Místnost bude světlejší, vzdušnější a flexibilnější. To ale neznamená, že pokoj bude fádní a šedivý. Oživte ho hravými dekoracemi a doplňky s motivy, které má vaše ratolest ráda.

Hola, hola škola volá

Domácí úkoly nejsou až taková otrava, když se dělají v pracovním koutku, který se dětem líbí. Snažte se ho proto zařizovat společně se školákem tak, aby byl přesně podle jeho představ. Správně zařízený pracovní koutek stojí na třech základních kouscích: psacím stole, kvalitní židli a dobré lampě. Pokud máte prvňáčka, je ideální pořídit výškově nastavitelný stůl, který nějaký čas poroste s ním. Nejen, že ušetříte, ale především je to ta nejzdravější varianta pro menší děti. Je totiž důležité, aby dítě sedělo u stolu rovně a paže v lokti svírali při psaní pravý úhel. V neposlední řadě musí být stůl stabilní a s dostatečně velkou pracovní plochou. Nezapomeňte přikoupit i kelímky na tužky, přidělat háček na batoh a v případě menších školáků i podložku, která zabrání počmárání pracovní desky. Důležité je pak správné umístění stolu. Měl by být co nejblíže okna jako přirozeného zdroje denního světla.

To samé platí i pro židli. Měla by být variabilní, ergonomická a především pohodlná.

A jak židli umístit? Ideální je, když dítě sedí zády ke zdi. Menší strašpytlové mohou být totiž z pozice zády ke dveřím zbytečně nervózní a hůře se pak soustředí. Dítě by na židli mělo sedět rovně, opřené o opěradlo a s nohami na zemi. Pokud na podlahu nedosáhne, pořiďte podnožník, o který si nožky opře. Máte-li však doma malého nezbedu, který chvilku v klidu neposedí, zvažte, zda prozatím není lepší pořídit židli bez koleček, aby nedošlo ke zbytečnému úrazu.

 

Každý se hůře soustředí v prostředí, kde je kolem něj nepořádek. A to samé platí i pro děti. Je proto důležité, aby byl stůl uklizený a šel snadno používat pro více účelů než jen psaní úkolů. V pracovním koutku je tak proto potřeba mít dostatek úložných prostor na učebnice, sešity a ostatní věci do školy. Pokud si vaše dítě vybralo stůl bez šuplíků, pořiďte alespoň nástěnnou polici nebo menší knihovnu. Školní pomůcky by měly být pěkně uspořádané a v dosahu tak, aby si dítě zvládlo aktovku do školy připravit samo.

 

Bez čeho se žádný pracovní stůl neobejde je lampička s dostatečně silným osvětlením. Pokud máte doma praváka, světlo by mělo na pracovní plochu dopadat z leva, u leváků naopak. Ideálně umístěna lampička osvětluje plochu z výšky 40 až 50 cm a pod úhlem 70°. Parádně vypadají lampičky s dětským designem, který do pracovního koutku vnesou špetku hravosti. Ať už má váš nezbeda ráddisneovky”, nebo je zapálený do náklaďáků, inspirujte se při výběru doplňků právě tím, co ho baví nejvíce.

 

Dopřejte dětem místo na hraní

V dětském pokoji nesmí chybět ani prostor na hraní, kde děti mohou popustit uzdu své představivosti a kde se odehrávají velká dětská dobrodružství. K jeho zařízení přitom nepotřebujete moc. Může to být třeba týpí, koberec s hravým motivem a pár polštáři. Přidejte pár pestrobarevných dekorací na zeď a úložné boxy.

 

Investujte do kvalitního spánku

Výběr dětské postele a matrace nepodceňujte. Důležitý je pevný rošt a kvalitní matrace. Ideální jsou středně tvrdé matrace z PUR pěn a s potahem, který by měl být snímatelný a pratelný minimálně na 60 °C. U postele samozřejmě nesmí chybět lampička, noční světýlko a spousta polštářů pro příjemný odpočinek i velké polštářové bitvy. Pokud máte menší byt, pořiďte školákovi postel s přistýlkou, aby sem tam mohli přespat kamarádi. Stejně tak oceníte úložný prostor, využijete ho pro rychlý úklid hraček nebo jako úložný prostor.

Přečtěte si také:

  • 6 možností využití reproduktoru, které dětem dopřejí ještě více zábavy!6 možností využití reproduktoru, které dětem dopřejí ještě více zábavy! Hudba je vášeň a zábava, proto není divu, že se stává i oblíbenou součástí výuky ve školkách nebo při hraní her. Dětem zlepší náladu a atmosféra ve školce hned získá jinou barvu. Dejte […]
  • Vybíráme dětské pískovištěVybíráme dětské pískoviště Děti a písek je spojení, které prostě funguje. Pokud i vy máte doma dítko, které rádo staví, buduje, boří nebo se prostě jen tak rádo šťourá v písku, poradíme vám, jak pro něj můžete […]
  • Jak vybrat dobré pastelky a voskovky pro děti?Jak vybrat dobré pastelky a voskovky pro děti? Malování a kreslení je základní výtvarnou činností, kterou děti provozují už odmalička. Většinu dětí kreslení baví, a tak brzy narazíte na otázku výběru pastelek či voskovek. Podle čeho […]
  • Bolavé bříško? Minulost!Bolavé bříško? Minulost! Řadu bezesných noci dokáže nadýmání způsobit vašemu miminku, ale i vám. V takové situaci však mohou pomoci kapky Espumisan 100 mg/ml, jednička na trhu léčiv obsahujících […]
  • Hledejte svého hrdinu na nebi!Hledejte svého hrdinu na nebi! Připravte se na vzdušné dobrodružství s novou sérií stavebnic LEGO® DUPLO® Disney Planes™ Svět animovaného filmu letos v létě nabere nevídanou výšku. Film Letadla od společnosti Disney […]

Publikoval(a) (36) 

Nápady a inspirace

Vítáme nově příchozí:
Inspirujte se a sdílejte!

FB stránky
FB stránky
FB skupina
FB skupina
Přidej se
Přidej seLeave a Reply

diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu.


im
2007-2020 Předškoláci - Pedagogický magazín - rozvoj a výchova dětí, ISSN 1804-3615 (single)
Tento portál mediálně zastupuje Impression Media, s.r.o. | Info pro uživatele: sběr a využití dat