2020 10.01

Mít vši není ostuda. Ostuda je, když to tutláte

Předškoláci – omalovánky, pracovní listy | Magazín pro učitelky i rodiče, předškolní a mimoškolní vzdělávání. Aktivity, náměty pro dospěláky a děti v mateřské školce, škole.

Lidé si často myslí, že vši jsou důsledkem nedostatečné hygieny. Není to pravda. Vši si může donést i dítě se správnými hygienickými návyky. Vši v dětském kolektivu byly, jsou a budou. Není ostuda je mít, ale ostuda a bezohlednost je o nich neinformovat například školku, kterou dítě navštěvuje.


Obrázek: Nejlepší prevencí je pravidelná kontrola vlasů.

Mýty o vších a hnidách

Největším mýtem je, že mít vši je ostuda a nejlepší je to zatajit.

Docent Oleg Ditrich z Parazitologického ústavu uvádí: „Bonmot pojednávající o tom, že vším vyhovují čisté vlasy, o které se pečuje, je pravdivý. Dostat vši není ostuda, naopak ostudné je to tajit a napomáhat tak dalšímu šíření v kolektivu. Správné a čestné řešení je co nejdřív po zjištění vší informovat ostatní rodiče a synchronizovat odvšivení. Pokud se nepostupuje společně, přežijí vši na neodvšivených dětech, které se pak vrátí na ty odvšivené. V USA mají odvšivovací stanice, kam se bez diskusí musí dostavit všichni z kolektivu, kde se vši vyskytly. Nepovažuje se to ani za ostudu, ani za nesvobodu.“

Vši a kolektiv

Pokud vaše dítě navštěvuje školku nebo jiné školské zařízení, můžete jej do kolektivu opět pustit až v momentě, kdy nemá v hlavě nejen vši, ale ani hnidy.

Mgr. Pavlína Milotová ze společnosti PMeduca, lektorka infekčních a parazitárních onemocnění u dětí v předškolním věku, uvádí, že: „V souladu se zákonem, který školským zařízením nařizuje chránit bezpečnost a zdraví dětí při vzdělávání, musí pedagog zavšivené dítě z kolektivu vyloučit. Zároveň jim však hlavu nesmí kontrolovat.“. Je bohužel běžné, že rodiče do kolektivu pošlou děti, které mají i po odvšivení šamponem hlavu plnou hnid, ze kterých se vylíhnou vši, a epidemie propukne naplno.

Přenos nemocí

Tvrzení, že veš dětská přenáší nemoci, je nepravdivé. Jsou sice otravné, ale neškodné. Pravdou je, že vší stolice nebo sliny mohou způsobit alergickou reakci a škrábání, které mohou vést až k infekci.

Stejně tak je nepravdivé, že vši mohou přenášet kočky a psi. Dětská veš žije jen na lidské pokožce hlavy, takže při odvšivování do procesu rozhodně nemusíte zapojovat vaše čtyřnohé domácí mazlíčky.

Šíření vší

Pedikulóza neboli zavšivení se nevyhýbá nikomu. Většinou jen stačí kontakt s někým, kdo vši již má. Kontakt to však musí být velmi blízký. Vši neskáčou ani nelétají, takže se na druhou hlavu dostanou nejčastěji těsným kontaktem, tedy že se zavšivená a nezavšivená hlava vzájemně dotknou.

Nejčastěji se s touto nákazou setkáte v kolektivu (škola, školka, tábory…). Není pravda, že vši mají jen ti, kdo nedbají na osobní hygienu. To, že vši občas donese každé dítě, je zkrátka fakt, a ne ostuda, což je i stanovisko webového portálu zabývající se touto problematikou BEZvší.


Obrázek: Vši se přenáší blízkým kontaktem.

Někdy se hovoří o tom, že ke vším můžete přijít i ze zavšiveného polštáře, což je však málo pravděpodobné, stejně jako tvrzení, že je můžete chytnout i půjčením čepice či hřebenu. Pokud ale hřebeny a čepice kolují mezi dětmi hned a některé z nich vši má, je pravděpodobné, že je chytí i ostatní.

Podle parazitologa nymfy (čerstvě vylíhnuté vši, které již koušou, ale ještě se nemnoží) mimo vlasy nepřežijí déle než pár minut, dospělá veš až 24 hodin. To už ale není infekční, protože stejně uhyne kvůli dehydrataci a podchlazení.

Prevence proti vším

Zajímá vás jak vši nechytit? Neexistuje žádná stoprocentní prevence. Pokud některý z členů rodiny vši donese, je pravděpodobné, že se rozšíří i na ostatní, pokud přijdou do styku s vlasy. Existuje mýtus, že se vám vši vyhnou, pokud máte barevné vlasy, krátký sestřih nebo je žena těhotná. To ale není pravda.

Jedinou prevencí je pravidelná kontrola a prohlížení vlasů, které by měly být ještě intenzivnější, pokud se potomek pohybujete v dětském kolektivu.

Na trhu jsou k dostání repelenty proti vším. Jedná se o přípravky, které vlasovou pokožku chrání před napadením vší. Důležitou složkou je thyl-aminopropionát, který nese označení IR3535.

Koluje mýtus, že jej lze použít i pro odvšivení. K tomu se vyjádřila Jana Světlíková, majitelka e-shopu Mokoshop.cz s ekologickými výrobky pro rodinu, která stojí i za FB projektem Rozbory chemika Aliho:

„Repelenty na akutní odvšivení nefungují. Veš nezabijí, jen je částečně odpuzují. Kromě chemky IR3535 (třeba Predator) je možné preventivně použít i esenciální oleje. Ideální kombinace, která vši odpuzuje je kombo teatree/levandule plus hlavně citronovonný eukalypt.“

Repelenty se používají preventivně, aby veš nepřelezla z dítěte na dítě. Je ovšem pravda, že IR3535 je chemickou látkou, i když ne agresivní, kterou rodiče nechtějí na své děti aplikovat. Nejlepší prevencí je kombinace repelentu a pravidelného pročesávání.

Jak se vší zbavit

Odvšivování se skládá ze dvou kroků:

  1. odstranění vší a hnid z vlasů,
  2. přiměřená desinfekce okolí.

„Praní a desinfekce (tedy přesněji desinsekce) je nutné při boji proti vši šatní, nikoliv vši dětské. Veš dětská přežívá mimo hlavu krátce, záleží na teplotě a vlhkosti,“ dodává docent Oleg Ditrich.

Péče o vlasy

Je důležité si uvědomit, že pouhým umytím šamponem se vší nezbavíte. Nefungují ani babské rady typu žehlení žehličkami na vlasy a podobně. Vši sice šamponem zneškodníte, ale hnidy nikoliv. Ty jsou imunní proti jakýmkoliv přípravkům, takže vám nezbývá nic jiného, než se jich zbavit manuálně, a to buď pinzetou, nehty nebo hřebenem na vši se speciálními mikrospirálami na hnidy, tzv. Kouzelným všiváčkem.

Nejúčinnější je vlasy namočit, nanést na ně kondicionér, který vši udusí, a pramen po prameni vlasy pročesat Kouzelným všiváčkem a zbavit je tak hnid.

Kondicionér smyjte až po odvšivení. Tento postup zopakujte po pár dnech v případě, že má vaše dítě velmi husté a dlouhé vlasy. V opačném případě postačí jedno ošetření. Kouzelný všiváček v případě hlášených vší v kolektivu můžete používat i preventivně.

Desinfekce domácnosti

Při dezinfekci okolí nemusíte šílet. Vzhledem k tomu, že veš bez svého hostitele rychle umírá, nemusíte se zbavovat čalouněných pohovek, křesel nebo koberců. Postačí je jen dobře vysát, čímž se zbavíte mrtvých jedinců. Riziko sekundárního přenosu je zanedbatelné.

Nutnost uklízet, prát a žehlit je rozšířený mýtus. Za maximálně 24 hodin je veš naprosto dehydrovaná a umírá. Věci, na kterých by se vši mohly objevit stačí odstavit právě na tuto dobu.

Pro svůj dobrý pocit můžete vyprat oblečení, které měly zavšivené osoby na sobě.

Publikoval(a) (615) 
Leave a Reply


im
2007-2024 Předškoláci - Pedagogický magazín - rozvoj a výchova dětí, ISSN 1804-3615 (single)
Tento portál mediálně zastupuje Impression Media, s.r.o. | Info pro uživatele: sběr a využití dat