2020 04.01

Co znamenají studené nohy u dětí?

Předškoláci – omalovánky, pracovní listy | Magazín pro učitelky i rodiče, předškolní a mimoškolní vzdělávání. Aktivity, náměty pro dospěláky a děti v mateřské školce, škole.

Zima je pro někoho nejzamilovanější období, jiní ji zase nesnesou. Teplomilní lidé se v zimě nejraději zamuchlají pod peřinu a chodí ven, pouze když musí. Ne vždy je v tom lenost či pohodlnost – každý organismus se se zimou vypořádává jinak, a pro někoho je chladné počasí opravdu nesnesitelné.

Kdy je zimomřivost pouhá odchylka ve vnímání teploty a kdy už ji lze považovat za nemoc?

Syndrom studených nohou

Náchylnost na chlad se nejvíce projevuje na rukou a nohou. Na prstech tak můžete nejlépe vysledovat, kdy pociťujete zimu a v jaké intenzitě. Jestli máte podezření, že vaše nohy a ruce jsou abnormálně studené, udělejte si tabulku, do které si budete zapisovat výsledky pozorování.

Vždy si zapište okolní teplotu, subjektivní pocit zimy, případně nestandardní zbarvení prstů (bledé, bleděmodré, červené atd.) a další projevy, jakými můžou být brnění, snížená citlivost či bolest. Jestli příznaky sledujete delší dobu a nezlepšují se, navštivte doktora.

Příčiny studených nohou

Příčin studených nohou u dospělých může být celá řada. Mezi ty nejčastější patří anémie a nízký krevní tlak, kdy jednoduše oběhová soustava nedokáže dostatečně prokrvovat nejvzdálenější části těla, tedy prsty. V těchto případech se jedná pouze o doprovodný příznak zmíněných onemocnění, který není nijak nebezpečný.

Jestli kromě chladu pociťujete i bolest prstů či brnění a sníženou citlivost, může se jednat o revma nebo neurologické onemocnění. V takovém případě je určitě vhodné navštívit doktora.

Další možností je tzv. Raynaudův fenomén. Jde o stav, kdy dochází ke záchvatovitým stažením cév prstů horních a dolních končetin. Tím se snižuje prokrvení prstů a zvyšuje se subjektivní pocit chladu. Dalším symptomem je nápadné zbělení prstů, při delším stažení cév dochází až ke zmodrání kůže. To je dáno nedostatečným okysličením těchto částí těla. Poté se cévy i krevní oběh spontánně vrátí do normálu. Nejčastější příčinou tohoto fenoménu je chlad a stres, ale může být způsoben i zvýšeným tlakem na ruce a nohy, kouřením, či nevhodnou stravou.

Dospělí si často způsobují nedostatečné prokrvení sami, a to zejména nevhodnou obuví a těsným oblečením. Ženy nosící pravidelně lodičky mají chodidla neustále velmi stísněná, kvůli čemu dochází k horšímu prokrvení a dlouhodobým problémům.

Každý organismus snáší zimu jinak.

Studené nohy u dětí jsou přirozené

Tím se dostáváme k dětem. Mnoho maminek si dělá starosti se studenými nohami svých dětí kvůli riziku prochladnutí. Ovšem miminka mají přirozeně chladnější ruce a nohy, proto jejich tělesnou teplotu zkoušejte na zátylku. Jestli je zátylek teplý, je dítě naprosto v pořádku.

Ve většině případů jsou studené nohy u dětí přirozené a není potřeba panikařit. Miminka si sice ještě neumí samy regulovat tělesnou teplotu, ale právě umělým zahříváním je připravujeme o možnost vytvořit si tuto přirozenou termoregulaci. Doktoři se mnohem častěji potýkají s přehříváním dětí než s jejich podchlazením. Dětské nožky by se měly zahřívat pouze v případě, že okolní teplota klesne pod běžnou pokojovou teplotu.

Jestli budete děti zbytečně teple oblékat, jejich organismus bude mnohem náchylnější k nemocím a podchlazení.

Dětská chodidla se nejlépe vyvíjí naboso.

Péče o chodidla dětí

Aby si časem dětský organismus vytvořil správné návyky, je potřeba ve všech fázích vývoje dítěte dbát na vhodnou péči o chodidla.

Kromě správného zahřívání je nožky také důležité manuálně stimulovat. Chodící děti nechte co nejdéle bez pevné obuvi a vyzouvejte je vždy, kdy je to možné. Miminkům do jednoho roku dopřejte občasnou masáž plosek chodidel. Pouze tak se začnou nohy přirozeně prokrvovat a zdravě zahřívat zevnitř.

Jestli máte studenou podlahu, dětem nedávejte pevné botičky a nechte je pohybovat se pouze ve volných ponožkách. Pokud se bojíte uklouznutí dítěte, vyzkoušejte ponožky s protiskluzovou úpravou. Díky tomu se nožička i prstíky vytvarují zcela přirozeně, chodidla dostanou dostatek podnětů pro správný vývoj a tělo získá schopnost termoregulace.

Co funguje proti studeným nohám?

Děti především vhodně oblékejte, nejlépe do přírodních materiálů, které podporují rozvoj přirozené termoregulace organismu. Nohám dopřejte co nejvíce volnosti a vybírejte dětskou obuv ve stylu barefoot.

„Bosé boty umožňují svou prostornou špičkou a velmi ohebnou podrážkou plosce nohy aktivně a přirozeně fungovat. Oproti konfekční obuvi zůstává noha v kontaktu se zemí, různými povrchy a nerovnostmi. Stále pracuje, reaguje na vnější podněty, posiluje, je tedy i více prokrvovaná,“ doplňuje Klára Borlová, zakladatelka e-shopu littleSHOES.cz.

Lepší proudění krve můžete podpořit bylinkami, například ginkgo biloba. Tato rostlina roztahuje cévy a lze ji koupit v každé lékárně. Vyzkoušet můžete také vhodné potravinové doplňky pro děti.

Pro lepší prokrvení organismu se doporučují také kořeněná jídla, sauna či dlouhé horké koupele. Tyto metody ale nejsou pro malé děti vhodné.

Publikoval(a) (1 452) 
Leave a Reply


im
2007-2024 Předškoláci - Pedagogický magazín - rozvoj a výchova dětí, ISSN 1804-3615 (single)
Tento portál mediálně zastupuje Impression Media, s.r.o. | Info pro uživatele: sběr a využití dat