2010 18.12

Ministr školství Dobeš: Platy učitelů se zvednou

Předškoláci – omalovánky, pracovní listy | Magazín pro učitelky i rodiče, předškolní a mimoškolní vzdělávání. Aktivity, náměty pro dospěláky a děti v mateřské školce, škole.

V úterý večer (7.12.2010) schválila vláda nařízení, které mění platové tarify ve státní a veřejné sféře. Na rozdíl od platů vojáků, policistů či dalších zaměstnanců státní a veřejné správy ale platy kvalifikovaným pedagogům porostou.

Praha 8. prosince 2010 – Rozhodnutí vlády zavádí dvě samostatné tarifní tabulky pro pedagogy. Jsou koncipovány pro 16 platových tříd a pět platových stupňů. Tabulky pro ostatní zaměstnance ve státní a veřejné správě mají platových stupňů dvanáct.

„Jsem rád, že můj návrh kabinet schválil. V příštím roce se tak nástupní plat nového učitele zvýši z necelých patnácti na 20 tisíc korun. Na tyto platy vyčlenilo ministerstvo školství 2, 1 miliardy korun,“ vysvětlil po zasedání vlády ministr školství Josef Dobeš.

Na navýšení platů se tak můžou těšit nejen nastupující učitelé mateřských, základních a středních škol, ale také starší pedagogové. Jejich platy ale porostou o něco méně, řádově o stokoruny.

„Tímto krokem bych chtěl přilákat do školství čerstvé absolventy pedagogických fakult, protože mladí učitelé si kvůli vyššímu platu hledají po skončení školy místo spíše v soukromém resortu. Můžu však slíbit, že v příštím roce hodlám poslat do škol další čtyři miliardy korun na odměny kvalitním učitelům. Polepšit by si tak mohli i zkušení kantoři,“ dodal ministr Dobeš.

Podle srovnávací zprávy Organizace zemí pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) dávají vyspělé země na vzdělání průměrně 6,2 procenta svého hrubého domácího produktu, Česká republika jen 4,6 procenta. Ministr školství Josef Dobeš by tak rád zvedl kantorům nejen platy, ale také jejich pedagogickou prestiž. (msmt.cz)

Příloha: platove tabulky pedagogickych pracovniku – tarify 2011

Publikoval(a) (3 199) 
Štítky: , , , , , , , , , , , , , , , , ,
7 komentářů k “Ministr školství Dobeš: Platy učitelů se zvednou

 1. Katka

  Pí. JANO nic Vám nebrání začít studovat VŠ, pokud chcete mít vyšší plat a práce v MŠ Vás baví, co Vám v tom brání? Pokud chcete argumentovat tím, že máte rodinu, práci, koníčky a nemáte čas, tak to nedělejte, protože to není tím, že nemáte čas, ale že se Vám nechce… i já mám rodinu, práci, koníčky a začala jsem studovat VŠ, ne proto abych dosáhla vyššího platu, ale proto abych si rozšířila své znalosti. Příště než se začnete obořovat proti vysokoškolákům v MŠ tak se zamyslete nad tím, proč i vy nejste vysokoškolačkou… Možná kdyby jste si vyzkoušela jedno zkouškové období na VŠ, tak by Vám došlo, co jste napsala za hloupost… Promiňte, ale musela jsem se k Vašemu názoru vyjádřit…

 2. Katka

  Paní Jano, chápu vaše rozhořčení a také souhlasím s názorem,že se na vás pozapomnělo se zvýšením platu. To je hodně nefér. Zkuste si vygooglit obsah studia u vaší obsolvované školy a nějaké vysoké školy s učitelstvím pro mateřiny, myslím, že na rozdíl určitě přijdete.:)

 3. Jana

  Je smutné, že vysokošklákům přidají a nás, kteří studujeme VOŠ zařadí mezi středošklláky, ačkoliv máme během studia víc praxe a úroveň je srovnatelná s vysokou školou. Přitom při práci s předškolními dětmi by mělo být důležitější, jakou práci pedagog odvádí a jaký k ní má přístup.

 4. eva

  Zdravím všechny co i za pár korun chodí do práce a mají povolání za svůj koníček.Mohl by se pan ministr rozdělit nebo si dát takový plat jako máme my………asi by koukal…….

 5. JANA

  JE SMUTNÉ,ŽE PAN MINISTR MÁ ASI DETI VELKÉ A PRÁCI VE ŠKOLCE NEZNÁ.STŘEDOŠKOLÁKY NEŘEŠÍ A PŘITOM JSME PRVNÍ KDO ZAČÍNAJÍ S VÝCHOVOU DĚTÍ OD 3 LET.ŽE PO 27 LETECH MI JEŠTĚ 100,- SEBEROU,JE SMUTNÉ.V SOUČASNÉ DOBĚ JSEM PRO PANA MINISTRA NEKVALIFIKOVANÁ,AČKOLI VŠUDE VE ZPRÁVÁCH INSPEKCE MÉ VZDĚLÁNÍ JE PLNĚ VYHOVUJÍCÍ.DĚKUJEME.ČEST A SLÁVA VYSOKOŠKOLÁKŮM V MATEŘSKÝCH ŠKOLÁCH.

 6. j.doblaha

  Ministr se chvástá, jak se povedlo, pedagogové, zvláště ti starší jsou naštváni- po 27 letech praxe konec vyhlídek na nějaký ten postup, což znamená, že ve věku cca 50-52 let dosáhnou na platový strop a dalších cca 13 let budou čekat na důchod- pokud vůbec ještě nějaký v té době bude.
  Další věc je, jak jsou platově v těchto tabulkách zohledněni středoškoláci, kteří v nemalé míře absolvují studia na vysokých školách v rámci celoživotního vzdělávání? Studují, platí nemalé finanční prostředky, zakončují studium závěrečnou prací, její obhajobou a také závěrečnými zkouškami, ale v rámci celoživotního vdělávání se tituly neudělují, takže dostanou osvědčení, jsou specializováni, ale tím to končí. Ředitelé nejsou povinni zařazovat je na základě osvědčení do vyšší platové třídy. Trošku se na to pozapomnělo, snad to ministerstvo v dalších letech nějak všechno vylepší, protože toto nastavení může pomoci jen krátkodobě. Za těchto vyhlídek budou učitelé stejně hledat lépe placená místa a úroveň vzdělání se nezlepší.

Leave a Reply


im
2007-2024 Předškoláci - Pedagogický magazín - rozvoj a výchova dětí, ISSN 1804-3615 (single)
Tento portál mediálně zastupuje Impression Media, s.r.o. | Info pro uživatele: sběr a využití dat