2021 01.02

První orální probiotikum

Předškoláci – omalovánky, pracovní listy | Magazín pro učitelky i rodiče, předškolní a mimoškolní vzdělávání. Aktivity, náměty pro dospěláky a děti v mateřské školce, škole.

Obsahuje probiotickou kulturu Streptococcus salivarius K12, která tvoří peptidy salivaricin A2 a salivaricin B tzv. bakteriociny. Tato bakterie dokáže zaujmout strategické pozice v dutině ústní, nosohltanu a středouší a dokáže vytěsnit nežádoucí druhy. Studie dokazují, že Bactoral je schopen kolonizovat horní část dýchacích cest již 3 dny po prvním podání a je možno ho detekovat ještě 32 dní po vysazení. Přípravek Bactoral je vyráběn podle švýcarského patentu, kde se prodává pod značkou Bactoblis.

Podle švýcarského patentu

Přípravek Bactoral je vyráběn podle švýcarského patentu, kde se prodává pod značkou Bactoblis.c. Bezpečnost kmene S. salivarius K12 byla ověřena sérií studií, na základě kterých lze probiotický kmen Streptococcus salivarius K12 považovat za bezpečný pro lidskou potřebu, a může být použit v přípravcích určených k udržení rovnováhy mikroflóry dutiny ústní.

Prospěšné probiotické bakterie

Probiotika byla vždy zkoumána především pro aplikaci do střeva. Řada výzkumů však ukazuje, že probiotické přátelské bakterie mají potenciální prospěšné účinky i v oblasti žaludku, poševní sliznice, močových cest, kůže a dokonce i ústní dutiny. Mikroorganismy přítomné v našich ústech tvoří první linii obrany proti patogenům a důležitou část naší imunitní ochrany. Pokud je narušena rovnováha orálních (ústních) bakterií například stresem, onemocněním nebo antibiotiky, může to rychle vést k problémům, jako jsou infekce horních cest dýchacích, ušní infekce nebo špatný dech (halitóza).

Přátelské bakterie v boji proti infekcím

Infekce horních cest dýchacích jsou nejčastější příčinou návštěvy pediatra a bakterie Streptococcus pyogenes je jednou z hlavních příčin infekcí horních cest dýchacích a zánětů středního ucha, a to hlavně u dětí mezi 5 a 12 rokem. V současné době se tyto infekce léčí zejména širokospektrými antibiotiky. Nadužívání antibiotik a snaha vědců najít alternativu vedla k úvaze, že by mohla být účinná strategie využívající aplikaci přátelských probiotických bakterií na sliznice dutiny ústní a nosohltanu, kde by byly schopné potlačit nepřátelské bakterie.

Kmeny Streptococcus salivarius

Problematikou ústních probiotik se intenzivně zabýval prof. Tagg z katedry mikrobiologie Univerzity v Otagu na Novém Zélandu. K výzkumu streptokokové infekce prof. Tagga přivedla vlastní zkušenost, kdy jako teenager dostal infekci Streptococcus pyogenes, která vedla k revmatické horečce, a následně musel denně brát penicilin po dobu několika let. V 80. letech minulého století začal provádět stěry z ústní dutiny školních dětí, které vykazovaly neobvykle silnou imunitní obranu proti sezónním onemocněním. Analýzou jejich slin zjistil, že tyto děti mají v ústech vysoký obsah prospěšných přátelských bakterií (určité kmeny Streptococcus salivarius), které produkují přirozené antimikrobiál­ní látky

 

Publikoval(a) (210) 
Leave a Reply


im
2007-2024 Předškoláci - Pedagogický magazín - rozvoj a výchova dětí, ISSN 1804-3615 (single)
Tento portál mediálně zastupuje Impression Media, s.r.o. | Info pro uživatele: sběr a využití dat