2012 11.12

Už víte jak stráví vaše děti jarní prázdniny? Proč ne třeba na lyžařském táboře?

Předškoláci – omalovánky, pracovní listy | Magazín pro učitelky i rodiče, předškolní a mimoškolní vzdělávání. Aktivity, náměty pro dospěláky a děti v mateřské školce, škole.

S blížícím se koncem roku máme všichni plnou hlavu vánočních příprav a málokoho možná napadne zabývat se jarními prázdninami. Ale právě nyní je nejvyšší čas začít se poohlížet po programu pro své děti na takzvané „jarňáky“.

Podle organizačního plánu aktuálního školního roku vycházejí termíny jarních prázdnin na celý únor a první polovinu března. Kdy přesně si vaše děti budou moci užívat zimních radovánek, na to se můžete podívat do rozvrhu jarních prázdnin, který najdete například na webu www.zimnitabory.cz, což je, jak název napovídá, server specializovaný právě na zimní tábory.

Máte-li snad obavy, že se v nabídce jarních programů neorientujete a nevíte z čeho a podle jakých kritérií vybírat, nezoufejte. Přinášíme vám zajímavé tipy a rady od Mgr. Josefa Valtera, který je předsedou Občanského sdružení DĚTI BEZ HRANIC. A že zmíněné sdružení je na dané téma jedním z nejpovolanějších, dosvědčuje fakt, že DĚTI BEZ HRANIC mají za sebou již 4. úspěšnou sezónu zimních táborů a jejich nabídka se pro velký zájem každoročně rozšiřuje.

ZÁJEM O ZIMNÍ DĚTSKÉ TÁBORY V DOBĚ JARNÍCH PRÁZDNIN KAŽDOROČNĚ STOUPÁ. MŮŽETE TENTO TREND POTVRDIT?

Ano, to je rozhodně pravda a toto tvrzení mohu podložit jednoduchými počty. Zimní tábory jsme začali pořádat v roce 2009, a to na opakované žádosti rodičů dětí, které s námi jezdily v létě. Tehdy, v naší první zimní sezóně, to byl pouze jeden zimní tábor, avšak každoročně počet turnusů navyšujeme a v nadcházející sezóně chystáme dokonce už šest běhů. Z toho čtyři tábory pořádáme v tuzemsku, dva v rakouských Alpách. Naše zahraniční lyžařské tábory jsou ale s ohledem na vyšší náročnost terénu i vyšší cenu určeny spíše starším dětem a zdatnějším, dá se říci až náročnějším lyžařům.

PŘIPRAVILI JSTE PRO NADCHÁZEJÍCÍ ZIMNÍ SEZÓNU 2013 V OBLASTI DĚTSKÉ REKREACE NĚJAKOU NOVINKU?

Již několik let sledujeme zajímavý vývoj poptávky po táborech, a to je skutečnost, že rodiče mají zájem užít si tábor se svými dětmi. Je to zřejmě dáno tím, že rodiče chtějí trávit se svými dětmi více volného času. Ale hlavním důvodem bude asi fakt, že tento náš model jistým způsobem zaplnil mezeru na trhu a oslovili jsme novou cílovou skupinu, které se do té doby tábory zatím netýkaly, a tou jsou rodiny s batolaty a předškolními dětmi. Máme za sebou úspěšnou druhou sezónu letních táborů pro rodiče s dětmi, kde pro velký zájem taktéž každoročně rozšiřujeme kapacitu. Rozhodli jsme se proto vyzkoušet tento model i v zimě a před měsícem jsme na našem webu www.detibezhranic.cz zveřejnili nabídku našeho prvního zimního tábora pro rodiče s dětmi. Případné zájemce však musím zklamat, neboť všechna místa byla prakticky do dvou týdnů od zveřejnění obsazena. Nechci to zakřiknout, ale pokud bude mít zimní tábor pro rodiče s dětmi úspěch, zřejmě bude na místě pro příští rok opět uvažovat o více turnusech.

TO ZNÍ JAKO ŽE JE NA VÝBĚR ZIMNÍHO TÁBORA OPRAVDU NEJVYŠŠÍ ČAS, NE-LI POZDĚ. MÁTE NA JINÝCH ZIMNÍCH TÁBORECH 2013 JEŠTĚ NĚJAKÁ VOLNÁ MÍSTA?

To ano, nerad bych vyvolával nějakou zbytečnou paniku. J Tak rychle jako na táborech pro rodiče s dětmi nám místa na jiných táborech pod rukama nemizí, takže rozhodně ještě je z čeho vybírat. Aktuální a podrobné informace k naší nabídce jarních táborů najdete na našich stránkách www.detibezhranic.cz. Ale opravdu doporučuji rodičům, aby se začali tímto tématem zabývat co nejdříve, zejména pokud si chtějí vybírat a ne jen vzít za vděk tím, co zbylo. Kvalitní tábory od prověřených pořadatelů bývají totiž zpravidla obsazeny mezi prvními.

JAKÝ JE OBVYKLÝ PROGRAM TAKOVÉHO LYŽAŘSKÉHO TÁBORA?

Odpověď částečně zazněla už ve Vaší otázce, velkou část programové náplně zaujímá samozřejmě lyžování. Nejedná se ale o živelné brázdění sjezdovek, nýbrž o kontinuální výuku lyžování v několika stupních dle pokročilosti každého dítěte. Jsme dokonce otevřeni i snowboardistům, pro které máme jeden samostatný oddíl. Uprostřed týdne, kdy už se může začít projevovat únava, máme jeden odpočinkový den. Tehdy obvykle jedeme na celodenní výlet, navštívíme město, aquapark nebo jen tak řádíme ve sněhu u chaty. Každý večer po lyžování pak máme připravenou celotáborovou hru nebo oddílovou činnost, takže nuda děti určitě nečeká.

MOHL BYSTE ZMÍNIT NĚJAKÉ TIPY, CO ZABALIT DĚTEM NA ZIMNÍ TÁBOR? JE NĚCO, NA CO TŘEBA RODIČE ZAPOMÍNAJÍ?

Musím říci, že přípravu výbavy na zimní tábory berou rodiče odpovědněji než výbavu na tábory letní, nesetkáváme se proto s případy, že by děti byly nedostatečně vybaveny nebo oblečeny. Narozdíl od holínek a pláštěnek, které doporučujeme na léto, a které vždy několika dětem v kufru chybí, na lyžařskou výzbroj zapomene opravdu málokdo J. A pokud ji děti nevlastní nebo ji mají nekompletní, rodiče s námi včas řeší případné zapůjčení z půjčovny v místě tábora. Teplého oblečení mívají děti také dost, zmínil bych snad jen výhodu náhradních rukavic, čepic, bot a teplých ponožek, protože ne vždy stihnou tyto kousky dobře proschnout. Co je ale důležité zmínit a připomínáme to i v našich přihláškách, to je nutnost odborného seřízení vázání, o kterém vyžadujeme potvrzení. Je to opatření v zájmu bezpečnosti, rodiče to chápou a vítají, nemáme s tím tedy také žádné problémy.

CO BYSTE NA ZÁVĚR POPŘÁL DĚTEM DO ROKU 2013?

Nabídka táborů pro jarní prázdniny je velmi pestrá. Ať už pojedou děti s námi nebo si vyberou jiný tábor, přál bych jim, aby i letošní zima byla stejně štedrá a nešetřila sněhovou nadílkou, která je pro skvělý zimní tábor nepostradatelná.

Publikoval(a) (60) 
Leave a Reply


im
2007-2024 Předškoláci - Pedagogický magazín - rozvoj a výchova dětí, ISSN 1804-3615 (single)
Tento portál mediálně zastupuje Impression Media, s.r.o. | Info pro uživatele: sběr a využití dat