2021 07.10

Vše o dětských náušnicích

Předškoláci – omalovánky, pracovní listy | Magazín pro učitelky i rodiče, předškolní a mimoškolní vzdělávání. Aktivity, náměty pro dospěláky a děti v mateřské školce, škole.

Máte doma malou princeznu a na přetřes přišla otázka ohledně náušnic pro miminka? Z jakého materiálu by měly být? Kdy nechat ouška píchnout? Je lepší píchnutí jehlou nebo nastřelení pistolí? Tyto rady a tipy vám pomohou s rozhodováním.

Obrázek: Nejvhodnější dobou pro aplikaci náušnic je období mezi 3. a 6. měsícem.

Rozhodnete vy nebo necháte rozhodnutí na holčičce?

Dříve se ouška propichovala ještě v porodnicích, jelikož se tradovalo, že malé děti necítí bolest. Tato fáma však byla vyvrácena, jelikož provedené studie ukázaly, že miminko bolest cítí, ale neumí ji dostatečně projevit.

V současné době se doporučuje propíchnutí oušek nechat až na dobu po povinných očkováních. Ovšem některé maminky nechtějí o tomto kroku rozhodovat za svoje dcery, a tak rozhodnutí nechají až na nich. Budou tak moci se svoji princeznou sdílet radost při vybírání dětských náušnic a také jim budou oporou při samotném aktu nastřelení či propíchnutí.

Kdy je správný čas pro aplikaci prvních náušnic

Pokud se maminka rozhodne, že miminku nechá píchnout uši, doporučují odborníci k tomuto zákroku přistoupit mezi 3. až 6. měsícem. Dřívější píchnutí oušek se nedoporučuje, jelikož malá miminka ještě nemají ušní lalůčky dostatečně vyvinuté. Je tedy možné, že se ouška dobře nepíchnou a při „růstu“ lalůčků dírky změní svoji polohu. Mohou pak být například moc blízko nebo daleko od obličeje, což může mít dopad na estetický vzhled při nošení náušnic.

Propíchnutí oušek mezi 3. až 6. měsícem je ideální proto, že ušní lalůček je ve 3 měsících již dostatečně vyvinutý, aby se dal dobře uchopit, ale ještě není příliš silný. K propíchnutí se doporučuje přistoupit až po povinném očkování, a to z důvodu, že některá miminka očkování špatně snášejí, což by se mohlo projevit i na dírce. Ta může začít hnisat nebo se zanítit. Zhruba po 6. měsíci děti svět intenzivně objevují rukama, a mohlo by se stát, že si začnou za ouška tahat a zanesou si do nich infekci.

V případě, že svojí holčičce nenecháte ouška píchnout ve zmiňovaném období, je vhodné se k tomuto kroku vrátit zhruba po 6. roce, kdy již holčičky nebývají ze zákroku tak vystrašené a nebrání se aplikaci. Obecně se dá říci, že zhruba po 6. roce a více jsou mladé slečny na propíchnutí uší připraveny nejlépe, jelikož vědí, proč tento doplněk chtějí a dokážou lépe zpracovat nebo se postavit strachu z aplikace náušnic.

Je lepší dětské ouško propíchnout jehlou nebo nastřelovací pistolí?

Pokud se rozhodnete první náušnice své holčičce aplikovat v jejím půlroce, budete zřejmě řešit otázku, zda ucho nechat propíchnout nebo náušnice nastřelit.

Obrázek: Náušnice pro nejmenší by měly mít zapínání na brizuru.

Propíchnutí ucha

Jedná se o tradiční postup, který praktikují pediatři, chirurgové nebo lékaři na oddělení ORL. Vpich se provádí doprostřed ušního lalůčku, kde je málo akupunkturních bodů. Propíchnutí jiné části ucha je rizikovější. Při propichování je potřeba, aby odborník dbal především na estetickou stránku, jelikož každé dětské ouško je jiné.

Pro píchnutí ucha se používá jednorázová dutá jehla, kterou se při vytahování rovnou protáhne vámi přinesená náušnice. Nejlepší jsou náušnice se zapínáním vepředu (brizura), které se do dírky vtlačí současně s vytažením jehly. Celý proces se tak zrychlí. Přinesené náušnice by měly být vydezinfikované. Doporučuje se je nechat namočené v lihu alespoň 48 hodin. Cena za píchnutí jehlou vás vyjde zhruba na 200 až 400 Kč.

Výhodou píchnutí jehlou je rychlý a čistý vpich bez zbytečného potrhání tkáně. Dírky po vpichu nezarůstají. Nevýhodou je o něco delší proces než při nastřelování. Píchnutí trvá zhruba o 30 vteřin déle. Problém může být také v přinesené náušnici, která nemusí být sterilní, může mít špatný tvar nebo být z nevhodného materiálu.

Nastřelení náušnic

Nastřelení náušnic se považuje za méně bolestivé a obecně rychlejší, navíc nekrvácí. Ouška se obvykle dobře a rychle hojí. S nastřelovací pistolí pracují jak pediatři, tak zlatníci nebo pracovníci různých salónů. Vždy vsaďte na profesionála a dejte na doporučení. Klidně se zeptejte, jak bohaté zkušenosti s nastřelováním dotyčný má.

Při nastřelování se používají speciální nastřelovací náušnice, které vám nabídne pediatr nebo jiný specialista, pro kterého jste se rozhodli. Obvykle se jedná o náušnice z titanu, chirurgické oceli nebo lékařského bioplastu, které nezpůsobují alergické reakce. Jsou sterilně zabalené a otevírají se až těsně před nastřelením, takže se s nimi manipuluje jen minimálně. V uchu se nechávají zhruba 6–8 týdnů, což je obvyklá doba pro zahojení dírky. Poté je možné náušničky vyměnit za náušnice pro miminka.

Při nastřelování pamatujte, že pistoli není možné sterilizovat, pouze se stříká dezinfekcí. Navíc otvor do ouška prorazí přímo náušnice, jejíž konec je o něco silnější než u jehly, takže tkáň je spíše protrhnutá než čistě propíchnutá. Dírky po nastřelení při delším nenošení náušnic zarostou, a to až v 95 %. Cena nastřelení včetně náušnic vás vyjde na 600 až 800 Kč.

Obrázek: Druhé dětské náušnice by měly být z kvalitního kovu. Třeba žlutého či bílého zlata.

Péče o náušnicovou dírku

Péče o „ranku“ je stejná jak v případě vpichu jehlou, tak při nastřelení. I když v případě nastřelení obvykle není zvláštní péče nutná. Při píchnutí jehlou je potřeba dírku udržovat v suchu a čistotě.

Obecně se doporučuje okolí vpichu alespoň 2krát denně potírat lihem až do doby, než se dírka vyhojí. Líh ovšem vysouší, proto je možné sáhnout po jiném, přírodnějším přípravku. Poraďte se s lékařem. V případě zánětu navštivte lékaře, pravděpodobně vám předepíše Framykoin.

Pokud z čerstvé dírky vytéká tekutina, nemusí to být nutně znamení, že je něco špatně. Jestliže je tekutina čirá, mírně matná, dorůžova nebo dožluta, nic se neděje. Jedná se o tkáňový mok, který je součástí hojení. Pokud je výtok lepkavý, hustý a zelenavý, může se jednat o infekci nebo zanícení a je potřeba zahájit léčbu.

Zásady péče o ušní dírku:

  • na dírku sahejte pouze umytýma rukama, ale ideálně vůbec,
  • pokud chodíte na kojenecké plavání, den nebo dva vynechejte,
  • dítě se může sprchovat,
  • hlavičku myjte až 3. den po aplikaci.

Jak by měly vypadat dětské náušnice

Při výběru prvních, ale i dalších dětských náušnic se zaměřte na:

  1. materiál,
  2. způsob zapínání,
  3. styl.

Materiál

Při výběru materiálu vsaďte na kvalitu. Dětská ouška jsou mnohem citlivější než dospělácká a na kov mohou reagovat alergickými projevy. Úplně první náušnice by měly být z chirurgické oceli nebo lékařského bioplastu. Jakmile se dírka zahojí, můžete je vyměnit za zlaté dětské náušnice z bílého i žlutého zlata. Jedná se o hypoalergenní kov, na který by pokožka neměla nijak reagovat.

Zapínání

Mezi nejklasičtější dětské zapínání náušnic patří brizura. Háček se na přední straně vsune do očka, což rodičům umožňuje snadnou manipulaci se šperkem. Je ideální pro nejmenší děti. Zapínání na šroubek patří k nejbezpečnějším, takže se nemusíte bát, že by dítě šperk ztratilo. Je vhodné pro holčičky od 5 měsíců. Zapínání na patent nebo klapku je vhodné pro slečny od 5 do 12 let. Klapka se vzadu jednoduše zaklapne, a tak brání vypadnutí náušnice.

Obrázek: Stříbrné dětské náušnice s barevným zirkonem.

Styl

Ouška mohou zdobit náušnice pouze z kovu, ale také ty zdobené kamínky. Za dražší platí ty s diamanty, ale vsadit můžete i na zirkony, které jsou dostupné v celé řadě barevného provedení. Z hlediska tvaru jsou nejoblíbenější kytičky, slzičky, srdíčka nebo motýlci.

Aplikace náušnic je zásahem do dětského těla, proto ji nechte dělat pouze odborníky a do oušek nasazujte jen kvalitní náušnice. Profesionálové v oboru vám se vším důležitým poradí.

 

Publikoval(a) (164) 
Leave a Reply


im
2007-2024 Předškoláci - Pedagogický magazín - rozvoj a výchova dětí, ISSN 1804-3615 (single)
Tento portál mediálně zastupuje Impression Media, s.r.o. | Info pro uživatele: sběr a využití dat